EST 1976

Timetable - September 2022


All classes are held at Frogmore & Derby Green Social hall. Details on this can be found on the Contact page.


16:00-16:25     Preparatory Ballet (2.5 yrs+)

16:30-17:10     Mini Freestyle (5 yrs +)

17:15-17:55     Freestyle (B-G Medals)

18:00-18:40     Freestyle (G+ Medals)                          

18:45-19:25     Musical Theatre Level 4

19:30-20:10     Musical Theatre Level 5



15:50-15:20 Primary Modern          

16:25-16:55     Primary Tap                                   

17:00-17:30     Pre Grade 1  Modern                         

17:35-18:15     Pre Grade 1 Tap                         

18:20-18:50     Musical Theatre Level 2                         

18:55-19:25     Musical Theatre Level 3                         

19:30-20:15     Advanced Jazz


          




15:50-16:30     Grade 3 Modern                              

16:30-17:10     Grade 3 Tap                                   

17:15-17:55     Advanced Tap                              

17:55-18:40     Grade 6 Modern                              

18:40-19:25     Intermediate Tap                                   





16:00-16:45     Rhythmic Acro Level 1 (6 yrs +)                        

16:50-17:35     Rhythmic Acro Level 1.5                         

17:40-18:25     Rhythmic Acro Level 2                         

18:30-19:15     Rhythmic Acro Level 3

19:20-20:00     Commercial Street Dance Level 3

20:00-20:45     Stretch & Condition Class 2




08:45-09:10     Preparatory Ballet Exam Prep                    

09:15-09:40     Preparatory Ballet (2.5yrs+)

09:45-10:10     Primary Ballet                              

10:15-11:00     Junior Jazz (7yrs+)                              

11:00-11:45     Improvers Jazz                              

11:45-12:30     Contemporary (11yrs+)                                    12:30-13:15  Leaps & Turns Technique Class (10yrs+)     

                                                  

13:25-14:10     Grade 3 Ballet

14:10-15:00     Grade 4 Ballet

       


16:00-16:30  Boys Street Dance (EYFS. KS1. KS2)

    

18:00-19:30     Intermediate Ballet




     

15:50-15:20      Little Movers (3 yrs +)

16:25-16:55     Little Tappers (3 yrs +)

17:00-17:30     Grade 1 Modern

18:35-18:15     Grade 1 Tap

18:20-18:50     Stretch & Condition Class 1B

18:55-19:25     Stretch & Condition Class 1A

  

    

  

  

  

  

  

  



15:50-16:30     Grade 2 Modern     

16:30-17:10     Grade 2 Tap     


17:55-18:40     Grade 4 Modern     

18:40-19:25     Grade 5 Tap

  

    

  

  



17:05-17:40     Street Dance Level 1&2 (7 yrs +)

  

  

  

  


  

  

  

08:45-09:25          Progressing Ballet Technique

09:25-10:25          Senior Freework Ballet Class

10:25-10:55          Pointe Work Class

10:55-11:30          Grade 1 Ballet Class 1

11:30-12:10          Grade 1 Ballet Class 2

12:10-12:45          Grade 2 Ballet Class 1

12:45-13:25          Grade 2 Ballet Class 2


Tuesdays

Wednesdays

Thursdays

Fridays

Saturdays